SİİRT BATTANİYESİ İMALAT VE SATIŞ MAĞAZASI
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
 http://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
Site Haritası

Kaliteli Tiftik Siirt Battaniyesi Nasıl Üretilir?

Kaliteli Tiftik Siirt Battaniyesi Nasıl Üretilir?

Siirt battaniyesi kaliteli olduğu taktirde hem çok daha fazla talep görecek, hem de ustalar tarafından daha fazla kriter göz önünde bulundurularak üretim gerçekleştirilecektir. An itibariyle birçok üretim tesisinde birbirine yakın fiyatlardan satış gerçekleştirilebiliyor. Türkiye’de çok yoğun bir şekilde satışa sunulan bu battaniye tipi için sürekli olarak özel talepler gelmektedir. Bundan dolayı ustalar, geçmişte olduğu gibi önceden klasik battaniyeler üretmek yerine müşterilerin taleplerini dikkate alıyorlar. Siirt battaniyesi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ustanın tanınmışlığı veya battaniyenin ucuzluğu değil, üretim aşamalarının nasıl tamamlandığıdır. Üretimde elde edilen kalite ve başarı, keçilerden elde edilen tiftiğin kalitesini önemli ölçüde etkileyecektir.

Siirt Battaniyesi Nedir?

Siirt battaniyesi her geçen gün üretilen ve satışa sunulan, ilk olarak Siirt ilinde ortaya çıkmış bir battaniye türüdür. Bunun klasik bir battaniyeden farklı ve yeni bir tür oluşturmasının en önemli nedeni, el emeği olmasının yanısıra “Tiftik keçisi” adı verilen keçiden üretilmesidir. Tiftik keçisi olarak adlandırılan keçi türü, üretim aşamalarının ardından elde edilen ipliklerin sağlamlığıyla bilinmektedir. Bu keçinin birçok farklı renge boyanmış battaniyenin üretiminde yer alması ve yıllar boyunca kullanılacak olan battaniyelerin oluşumuna imkan tanıması mümkündür. Orijinal Siirt battaniyesi ile sahte siirt battaniyesi, fiyat ve kalite bakımından çok rahat bir şekilde ayırt edilebilecektir.

Siirt Battaniyesi Nasıl Üretilir?

Doğal ve kaliteli Siirt battaniyelerinin üretim aşamalarında üç etap bulunur. Bu etaplardan önce ilk olarak tiftiğin elde edilme süreci için belli bir miktar beklemek gerekiyor. Üretime ilk kez başlanması esnasında tiftiğin keçilerden elde edilmesi için, belirli dönemlerde tüm tiftikler toplanır ve ustaların karşısına çıkarılmak için birkaç önemli işlemden geçirilir. Siirt’te üretilen bu battaniye türünün aşamaları şu şekilde tanımlanabilir;

  • Siirt battaniyesinin üretilmesi için öncelikle tiftikler toplanır. Toplanan tiftikler yıkandıktan ve kurutulduktan sonra tarama makinelerine yerleştirilir.
  • Tarama makinelerinde Tiftik keçisi battaniye üretilecek kadar tarandıktan sonra ise iplik haline getirilmek üzere işçi kadınların bulunduğu bükme bölümüne gönderilir.
  • Bükme işleminin ardından her bir tiftik, bükülerek daha kalın ve daha kullanışlı olan iplik haline getirilir. İplik haline gelen tiftikler, çile adı verilen ver metrelerce ipliğin bulunduğu yumaklar haline getirilir.
  • Çilelerin bir diğer bölüm olan dokuma tezgahlarına getirilmesiyle birlikte, battaniyenin dokuma işlemi başlamış olur. Bu esnada ustalar çalıştığı için işlem çok daha hızlı ve kaliteli bir şekilde tamamlanacaktır. Binlerce battainye ve tiftik seccadeye imza atan bu ustalar, istenen motife göre de çalışmalarını sürdürebilirler.

Siirt Battaniyesi Satışı Ne Durumda?

Orijinal Siirt battaniyesi üretim süresi boyunca birçok işlemden geçirilir ve bu sayede kullanıma uygun hale getirilir. An itibariyle kullanıma hazır olan battaniyeler, yıllar önce üretilse dahi ilk günkü kalitesinden ödün vermeyecektir. El yapımı olması nedeniyle alışverişinin de yıllar boyunca herhangi bir düşüş yaşamadığı bilinen bu battaniye türü, zaman içerisinde bazı üretim tesislerinin kapanmasıyla birlikte çok daha değerli hale gelmiştir. Ayrıca ekonomik bakımdan da kıl keçilerinin 8 milyona yakın, tiftik keçilerinin ise 700 bine yakın sayıya sahip olması, bu keçilerden üretilecek olan Tiftik keçisi battaniye türünün çok daha nadir bulunmasına neden oluyor. Kıl keçilerinden elde edilen battaniyelerle kıyaslandığında bir miktar daha pahalı olması da bu sebepten dolayı görülmektedir.

Kaliteli Siirt Battaniyesi Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli siirt battaniyesinin anlaşılabilmesi için öncelikle fiyatına ve dokusuna bakmak gerekiyor. Sahte tiftikler çoğu zaman birbirine aşırı derecede dolanır ve bundan dolayı uzun ömürlü olması mümkün olmaz. Aynı zamanda bir tiftiğin doğal olup olmadığının eski zamanlarda en iyi anlaşılma yöntemi, battaniyenin üzerine akrep bırakılma işlemiydi. Akrebin gövdesinin tiftiğe yapışması ve çırpınırken dolanarak hapsolması, tiftiğin kalitesini ve iyi dokunmuş olduğunun anlaşılmasını sağlamaktaydı. Günümüzde teknolojinin ilerlemiş olması ve tiftiklerin daha hızlı üretilmek istenmesi, Siirt battaniyesi satın alacak olanların sentetik battaniyelerle karşılaşmasına da neden olabiliyor. Sentetik tiftikler normal tiftiklere kıyasla daha parlak ve bir miktar daha kalındır. Günümüzde nadir bulunmasına rağmen doğal battaniyelerin de ucuz olması, hakiki Siirt battaniyelerinin de yanlış anlaşılmasına neden olabiliyor.


Yorumlar - Yorum Yaz