SİİRT BATTANİYESİ İMALAT VE SATIŞ MAĞAZASI
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
 http://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
Site Haritası

Siirt Battaniyesi Nerede Üretilir?

Siirt Battaniyesi Nerede Üretilir?

Ülkemizde önemli bir geleneksel miraslardan bir tanesi olan Siirt Battaniyesi, adı üzerinde Siirt bölgesinde yoğun olarak üretilmektedir. Üretimi tiftik keçileri ile doğrudan bağlantılıdır ve çobanlar özel olarak tiftik keçilerinin tüy uzama mevsimleri ve gelişim evrelerini takip etmektedirler. Bunun sebebi Siirt battaniyesini tiftik tüylerinden üretilerek dokunması ve battaniye olarak kullanılmasına dayanmaktadır. Ülkemizde rağbeti bulunan ve pek çok evin vazgeçilmesi olan Siirt battaniyesi, uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Ortalama dayanma süresi olarak 30 ve 50 yıla kadar bir ömür biçilmiştir. Bu safhada Siirt battaniyesi,

  • Yıpranma durumları olmadan,
  • Tüylerinin dökülme derdi olmadan,
  • Güzel renklerinin solma durumu yaşanmadan

uzun bir dönem içerisinde kullanılabilmektedir. Bu nedenle ısınma konusunda, dekor ve diğer alanlarda kullanımlarında Siirt battaniyesine olan talep gün geçtikte artmaktadır.

Siirt battaniyesi nerede üretilir konusunda genellikle İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri rehber olarak gösterilmektedir. Fakat Siirt yöresinde, yetiştirilen tiftik keçilerindeki ana üretim yeri Siirt'e özgü bir hal almıştır. Siirt ile özdeşleşen Siirt battaniyesi, herkesin evinde kullanabileceği bir rahatlığa ve genel bir yapıyı da barındırmaktadır. Siirt battaniyesi nerede üretilir konularının yanı sıra, kalitesi, uzun ömürlülüğü ve ısıtma özellikleri de ayrı bir çerçeve içerisinde ele alınabilmektedir. Renk ve desen bolluğu bakımından da seçenekleri fazla olan Siirt battaniyesi, tek ve çift kişilik ebatlarda ya da özel sipariş üzerinden alınabilmektedir.

Siirt Battaniyesindeki Kullanım Pratikliği

Siirt battaniyesi nerede üretilir sorusu sorulduğunda, üretimin nasıl yapıldığı ve hangi aşamalardan da oluştuğu merak edilmektedir. Özellikle ısınma konusunda kışları sorun yaşayanlar için Siirt battaniyesi doğru bir rehber olarak gösterilmektedir. Bunun nedeni;

  • Siirt battaniyesinin üretiminde, tiftik keçisinin tüylerinin kullanılması,
  • Üretimin geleneksel yöntemlerle yapılması ( Tiftik tüylerin yıkanıp, kurulanarak, kirmen ile ip haline getirilip makaralara sarılıp ardından battaniye tezgahında dokunması ve tüylerinin alınması üzerinde bir üretim safhasını taşıması da vardır. Bunların büyük çoğunluğu el ile yapılmaktadır. Bu adımlar Siirt battaniyesi nerede üretilir ve hangi aşamalardan geçer konusunda da gerekli safhaları da içermektedir. )
  • Tüylerin soğuğu adeta geçirmez özelliklerinin bulunması

gibi etmenlerde yer almaktadır. Siirt battaniyesi nerede üretilir konusunun yanı sıra, temizlenme durumu da bulunmaktadır. Temizleme işlemi için yapılması gerekenler, bir leğenin içine battaniyenin konulup ovalanması ya da makineye 30 derece ayarda yıkanmasıdır. Genel olarak önerilen yöntemler bu şekilde tavsiye edilmektedir. Ayrıca hakiki Siir battaniyesi nerede üretilir konusunda cevap vererek, yıkandıkça solmaz ve parlaklığını yitirmemektedir. Uzun ömürlülük bakımından da gerçek Siirt battaniyesi 30 ila 50 yıla kadar dayanma özelliğine sahiptir. Bu sayede uzun bir ömür boyunca Siirt battaniyesi güven içerisinde kullanılarak, kışın çetin soğuklarına karşı güzel bir ısınma sağlanabilir.


Yorumlar - Yorum Yaz