SİİRT BATTANİYESİ İMALAT VE SATIŞ MAĞAZASI
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
 http://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
Site Haritası

Tiftik Battaniyeleri

Tiftik Battaniyeleri
Tiftik keçilerinin yapağısından, yani kılından üretilen bu battaniyelerin doğduğu, yaşadığı ve hala yaşamaya devam ettiği Siirt ilinden kaynaklı isimleri Siirt battaniyesi olarak bilinir. Bu battaniyeler Osmanlı İmparatorluğunda Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmakta ve hediye etmek suretiyle neredeyse tüm ülkelere gönderilmektedir. Sultan Abdülmecit hiçbir şekilde bu battaniyeleri para karşılığında satmamış ve sattırmamıştır. Hatta iklim özelliklerinin benzemesinden kaynaklı Avrupa ve Afrika ülkelerine 9 adet hediye olarak damızlık keçi göndermiştir. Cumhuriyetin gelmesi ile ticarete dökülmeye, pazarının oluşturulmaya çalışması pek bir fayda gösterememiştir. Avrupa ve Afrika ülkelerine gönderilen damızlıklar çoğaltılıp bizim ülkemizden bir adım önde yürüyerek pazarı daha önce oluşturup bu alanda satış gerçekleştirmeye başlamıştır. Şuan dünyada tiftik keçileri ve tiftiklerden üretilen diğer eşyalar ABD ilk sırada olmak ve Afrika peşi sıra takip etmek üzere devam etmektedir.

Yani Osmanlı İmparatorluğu Sultan Abdülmecit tarafından oluşturulan pazar, Türkiye bazında yine Osmanlı İmparatorluğu Sultan Abdülmecit tarafından (farklı yüz yıllar olsa da) bitirilmiştir.

Siirt battaniyesinin ülkemizde Siirt ve çevresi dışında pek bilinirliği kalmamıştır. Bu yüzden esnaf pazarın olmamasından yakınır. Siirt battaniyesinin genel müşterisi Siirt yöre ve ilçe halkıdır. Fabrika üretimi battaniyelerin piyasaya çıkması ve çok güçlü bir rakip olmasından dolayı Siirt battaniyesinin yapımına devam eden çok az esnaf kalmıştır. Baba mesleği olarak gördükleri bu mesleği bıraktıklarında ihanet etmiş olacaklarını düşünen bazı esnaflar vardır ve geçimini baba mesleklerinden para kazanıp hayatlarını sürdürme durumu hisseden esnaflar çok uygun fiyatlara battaniyelerin satışını gerçekleştirmektedirler.

Siirt battaniyesi fabrika battaniyelerine nazaran daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Tamamen gerçek tiftikten üretildiği ve ek madde katılmadığı için, 60- 70 yıl, belki daha fazla kullanımı elde etme imkanını sizlere sağlar. Zararlı güneş ışınlarından kaçınmanızı sağlamasının yanında mikropları kırıcı özelliği de vardır. İnsan hayatına tamamen faydalı bir üründür.

Siirt ilinde ve ilçelerinde esnafın halka verdiği fiyatları sizler için araştırdım. Her bütçeye uyarlanabilen battaniye fiyatları tiftiğin kalitesine göre değişim gösterebilir. Birinci ikinci ve üçüncü kalite diye adlandırılan Siirt battaniyelerinin tiftikleri, dokuma ve desen bakımından farklı fiyatlara çıkıp inebiliyor.

Örnek Olarak Verilen Fiyatlar:
Birinci kalite battaniye en güzel dokuma ve desen içeriyor ve genişliği çift kişilik ise en fazla 400 TL,

  •  Tek kişilik ise en fazla 300 TL olarak karşımıza çıkıyor.
  • Zevkinize uygun bir battaniye bulduğunuzda güler yüzlü esnaf fiyatı sizin bütçenize de uygun hale getirebiliyor. Gerektiğinde pazarlığınızla 100 TL, 150 TL ile dükkandan battaniyeniz ile birlikte ayrılabiliyorsunuz.

Kızınızın çeyizine, evlenen eş- dostunuza, üniversiteye giden kızınız veya oğlunuza, soğuk kış günlerinde sıcak bir uyku çekmek istiyorsanız üzerinize örtmek için satın alabileceğiniz, belki de en uygun battaniye Siirt battaniyeleridir kanımca.


Yorumlar - Yorum Yaz