SİİRT BATTANİYESİ İMALAT VE SATIŞ MAĞAZASI
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
 http://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
Site Haritası

Dokuma Siirt Battaniyesi

Dokuma Siirt Battaniyesi
Siirt battaniyesi özelliği itibariyle tamamen dokuma olarak üretilmekte, doğal yapısında hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Dokuma Siirt battaniyesi  200 yılı aşkın bir süredir Siirt’in kültür ve tanıtımında büyük rol üstlenmiştir.

Dokuma işlemi oldukça zahmetli bir süreçtir. Bu işleme başlamadan önce tiftik keçilerinin tüyleri kırpılarak saf tiftikler elde edilir. Ortalama olarak 1 keçiden 1-2 kg arası tiftik çıkmaktadır. Yıkama, tarama ve bükme işlemleri sonucunda tiftikler iplik haline getirilerek dokunabilecek duruma getirilirler. Dokuma işleminde “mekikli dokuma” adı verilen yöntem kullanılır. Bu yöntemde mekikler yardımıyla güç gerektiren çabalarla dokuma işlemi yapılmaktadır.

Kalitesi Göz Kamaştırıyor
Tiftikten yapılan dokuma Siirt battaniyesi kalite olarak kendine özgü özelliklere sahiptir. Battaniyede kaliteyi belirleyen en önemli unsur olarak dokunan tiftiğin kalitesini gösterebiliriz. Aşağıdaki gibi 3 çeşit tiftik türü bulunmaktadır.

  • 1.Kalite tiftik
  • 2.Kalite tiftik
  • 3.Kalite tiftik

Fiyat olarak en pahalı konumdaki Siirt battaniyeleri 1. Kalite olarak belirlenen tiftiklerden üretilmektedir. Tiftik üretimi İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun bir çok yerinde yapılabilse de Siirt tiftiğinin oldukça kaliteli olduğu bilinir.

Beyaz, siyah ve kahverengi tiftikte ana renkler olup, renklerin uyumu da dokunan battaniyelerin kalitesini etkilemektedir.

Dokuma Tezgahları Yetersiz Kalıyor
Dokuma Siirt battaniyesi bir dönemler üzerine dokunan motiflerle Siirt’in tarih ve kültürünü yansıtırken artık kaybolmaya yüz tutmuş meslekler kategorisine girmiş durumda. Siirt battaniyesinin Türkiye’de büyük bir pazar payı mevcut olup üretimdeki yetersizlikler nedeniyle gereken ilgili bulamamıştır.

Yakın bir geçmişe kadar tezgah sayıları 200 civarı iken son yıllarda 30-40’a kadar düştüğü belirtilmektedir. Bu kapsamda Siirt’in en önemli değerlerinden olan Siirt battaniyesinin tanıtım ve gelişimi için çeşitli projelere ihtiyaç duyulmaktadır. Siirt’deki sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan projelere uluslar arası destekler beklenildiği belirtilirken, yapılacak ilk faaliyetler arasında dokuma tezgahlarının sayısının arttırılması hedeflenmektedir.  Ayrıca dokuma tezgahlarının arttırılmasının yanında dokuma Siirt battaniyesi ustalarının yetiştirilmesi çalışmalarına ağırlık verilecektir.

Yapılması planlanan bu projeler ile dokuma battaniyelerin üretimi artırılarak ürünlerin dış pazarda tanıtımın yapılması sağlanacaktır.

Siirt battaniyesinin tanıtımına yönelik son zamanlarda bazı çalışmalar yapılıyor olsa da hala konuyla ilgili istenilen noktaya gelindiğini söylemeyiz. Son olarak kurulan bir internet sitesiyle battaniyelerin tanıtımı yapılarak Türkiye’nin ve dünyanın her noktasına satışına imkan sunulmaktadır. Tek kişilik, çift kişilik ve battal boy adı verilen 3 tür battaniye internet sitesinden sipariş alınarak dokuma Siirt battaniyesi alıcılarıyla buluşuyor.

Yine son zamanlarda Siirt Üniversitesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Siirt battaniyesinin üretim ve tanıtımına yönelik girişimlerinin olduğunu görmekteyiz. Özelikle Siirt Üniversitesi bünyesinde yapılan çalışmalarda atölyelere teknolojik destekler sağlanarak farklı renk ve motiflerde ürünlerin üretilmesi sağlanmaktadır. Yapılan bu çalışmalarla battaniyelerin orjinalliğine en ufak zarar vermeden ürünlerde farklılaştırma yapılmakta aynı zamanda pazarlama çalışmalarına destek verilmektedir.

Artık sipariş üzerine de battaniye üretimi başlamış olup, battaniyeler üzerine farklı modeller işlenerek değişik ürünler ortaya konmakta, bununla birlikte battaniyelerin üzerine renk ve desenler çizilerek, isimler de yazılmaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz