SİİRT BATTANİYESİ İMALAT VE SATIŞ MAĞAZASI
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
 http://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
Site Haritası

SİİRT BATTANİYESİNE HAYAT VEREN TİFTİK KEÇİSİ

SİİRT BATTANİYESİNE HAYAT VEREN TİFTİK KEÇİSİ

Siirt battaniyesine hayat veren tiftik keçisinin ırkı Ankara ve çevresinde baş gösterdiği ve yetiştiği üzere ismi dünyada Ankara Keçisi ( Angora ) olarak bilinir. Aynı zamanda keçilerin en yaşlı ırkı olmaya imza atmıştır. Yani keçi ırkının en eski türüdür.

On üçüncü yüzyılda, Hazar Denizi doğusundan, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türkler tarafından getirilmiştir. İç Anadolu iklim özelliklerine adapte olarak zamanla Ankara’ya özgü bir hayvan olarak ” Ankara Keçisi” adını almıştır. Ankara’nın ilçelerinde yetiştirildiği gibi Konya, Karaman, Eskişehir, Afyon, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Niğde, Yozgat, Bolu, Siirt, Mardin, Bitlis ve Van illerinde de yetiştirilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğunun Sultan Abdülmecit tarafından Avrupa ve Güney Afrika’ya 9 adet damızlık keçi gidererek, Tiftik keçisi ırkının kıtalara yayılmasını sağlamıştır. Şuan Amerika tiftik keçisi yetiştirmede birinci sıradadır.

Siirt Battaniyesine Hayat Veren Tiftik Keçisinin özellikleri:

Siirt battaniyesine hayat veren tiftik keçisinin rengi çoğunlukla beyazdır. Ankara yöresinde yetiştirilen keçiler tüm vücut olmak üzere bembeyazdır. Güneydoğu Anadolu’daki keçiler kahverengi ve siyah olarak, diğer kıtalarda da sarı, krem rengi ve gri renklerde değişim göstermiştir. Küçük ve zarif yapıda olan bu keçilerin boynuzları saflık nişaneleridir. Bu mesafe 1 – 1.5 cm olmalıdır. Boynuz yapıları oldukça iyi gelişmiş ve yuvarlaklar oluşturarak geriye doğru yatıktır. Yüz ve bacakları dışında tüm vücut lüleli ve uzun olan yumuşak ve parlak tiftiklerle kaplıdır. Soğuğa dayanıklı ve dış parazitlere karşı korumalıdırlar. Çok sakin bir yapıda oldukları için genelde boynuzlarını kullanmazlar, arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur. Yılda en az iki kez kırkım yapılabilir.

Cumhuriyet ile artış gösteren tiftik keçisi 1960 yılından sonra bu artışı sürdürememiştir. 1970, 1980 ve19 90 yılları ile iyice düşmüştür.

Siirt battaniyesine hayat veren tiftik keçisinin verim özelliklerinden bahsetmek gerekirse

 • Ağırlıkları erkeklerde 33 kilogram ile 62 kilogram arasıdır.
 • Ağırlıkları dişilerde 22 kilogram ile 45 kilogram arasındadır.
 • Vücut uzunluğu erkeklerde 61 cm ile 72 cm arası değişir.
 • Vücut uzunluğu dişilerde 51 cm ile 69 cm arası değişir.
 • Sürü doğum oranı %85’tir.
 • Hamile iken en fazla 1 oğlak taşır.
 • Oğlakların ölü doğması veya doğumun hemen ardından ölmesi çok nadir görülmüş bir vakadır. Yeni doğanın yaşama oranı %92 diyebiliriz.
 • Oğlaklar doğduklarında 2 kilogram veya en fazla 2 kilo 5 gramdırlar.
 • Oğlaklar sütten kesildiğinde doğmalarının üzerinden 120 gün veya 135 gün geçmiş olur.
 • Süt verme oranı günlük 25- 50 litredir. Bu yüzden sağılmazlar çünkü oğlaklara ancak yetebilir.
 • Tiftik verimi 6 ve 8 kilo arasındadır.
 • Lülelerin uzunluğu 15 cm’ye kadar çıkabilir.
 • Her gün 1 kilogram alabilirler.

Siirt battaniyesine hayat veren tiftik keçilerinin özelliklerini saydık. Umarım faydalı olabilmişizdir.


Yorumlar - Yorum Yaz