SİİRT BATTANİYESİ İMALAT VE SATIŞ MAĞAZASI
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.trhttp://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
 http://www.siirtbattaniyesi.gen.tr
Site Haritası

Siirt Battaniyesi Üretimi

Siirt Battaniyesi Üretimi
Siirt battaniyesi tamamen doğal olan bir üretim aşamasına sahiptir. Her bir adımı düzenli olarak uygulanmakta ve Siirt battaniyesinin üretimi, tiftik keçileri üzerinden sağlanmaktadır. Tiftik keçileri, Güneydoğu, Doğu ve İç Anadolu bölgelerinde yetişir ve beslenir. Genellikle köylerinde sıklıkla görülen tiftik keçilerinin tüylerinden yılda bir ya da 2 kez kırpılanarak toplanmaktadır. Burada önemli olan etmenler, doğru mantık üzerinde, herhangi başka bir tüy ya da içerik karıştırılmadan direkt olarak tiftik tüylerinin toplanması üzerine olmalıdır. Böylece Siirt battaniyesi üretimi safhasında kalitenin önemini düşürecek etmenlerde yaşanmamış olacaktır.

Siirt battaniyesi üretiminde genel olarak izlenebilecek bazı metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar içerisinde;

  • Tiftik keçilerinden yaklaşık bir tanesinden 1 ve 2 kilogram arasında tiftik tüyü toplanır,
  • Her bir toplanan tiftik tüyü aşamalı olarak renklerine ayrılır,
  • Her bir tiftikler renklerine ayrıldıktan sonra özenle yıkanır ve kurutulma işlemine başlanır,
  • Kurutulan tiftik tüyleri kirmen ile, düzenli olarak ip haline getirilmektedir.
  • Sonrasında ipler çileler haline getirilir ve tahta makaraların üzerine yerleştirilir.
  • Makaralara çıkrık yardımı ile en iyi şekilde yerleştirilen tiftikler, sarıldıkları makaralar üzerinden mekike geçirilir ve ardından battaniye tezgahlarında dokuma işlemlerine başlanır.

Dokuma işlemi sürerken bu safhada en iyi işçilik sağlanır ve sonrasında işlem biter bitmez, tezgah üzerine serilir. Burada insan el gücü etkisini gösterir ve demir taraklar kullanılarak, battaniye üzerindeki tüm tüyler çıkarılmaya başlanır.

Siirt Battaniyesi Fırçalanma Aşaması
Fırçalama işleminde itina, dikkat ve battaniyeye zarar vermeyen bir uygulamanın yapılması gerekmektedir. El ile yapılan bu işlem, Siirt battaniyesi üretimi konusundaki hassasiyeti en iyi şekilde ortaya çıkarmaktadır. Siirt battaniyesi fırçalanırken özenli bir adım izlendiğinden yavaş ve ağır bir taraklanma işlemi yapılarak tüyler alınmaktadır. Tüy toplama işlemi kesin olarak bittikten hemen sonra, battaniye kesilir ve yıkanma aşamasına getirilir. Yıkanma aşmasında kullanılan temizlik malzemenin de önemli vardır. Siirt battaniyesi üretiminde özellikle battaniyenin doğallığına ve rengine zarar vermemesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun hemen ardından, yere serilir ve çeşitli şekiller verilerek, ıslaklığının kuruması için asılır.

Genel olarak Siirt battaniyesi üretiminde izlenen adımlar bu şekilde olmaktadır. El emeklerinin yoğun olarak görüldüğü üretim safhasında her zaman doğal bir kalite itina ile takip edilmektedir. Böylece Siirt battaniyesinin meşhur manası da anlamını kaybetmeden kullanılabilme özelliğini barındırmış olacaktır. Renk çeşitleri ve üzerine dokuma işlemleri bu safhalarda ele alınmaktadır. Battaniyenin dokuma işçiliği, üzerindeki desenleri ve renk ile uyumunda da mutlaka deneyimli ellerin bazı çalışma yapmaları gerekmektedir. Genel hammadde ve Siirt battaniyesini battaniye yapan unsur, tiftik keçilerinden elde edilen tüyler oluşturmaktadır. Bu tüylerin aşaması, uygulanması ve diğer adımları ile, hem namazlık, kilim ve diğer malzemelerde üretilebilmektedir. Ülkemizde Siirt battaniyesi, doğallığı ve uzun ömürlülüğü ile sıkça konuşulan bir battaniye türüdür .


Yorumlar - Yorum Yaz